L. Lužytės dok. filmo „Igruški“ peržiūra / diskusija Šiaulių dailės galerijoje

 2013-08-11

     Trečiadienį rugpjūčio 14d. 16:30 Šiaulių dailės galerijoje vyks režisierės Linos Lužytės dokumentinio filmo „Igruški“ peržiūra / diskusija.

 

 

     Filmas pasakoja paprastų Baltarusijoje esančio Žlobino miesto gyventojų istorijas. Daugelis čia išgyvena tik siūdami ir pardavinėdami pliušinius žaislus. Vieninteliai žaislų pirkėjai – pravažiuojančių traukinių keleiviai. Tačiau priartėti prie traukinio su žaislais prekeiviams yra draudžiama. Filmo veikėjai gamina žaislus, juos parduoda, šnekasi, išgėrinėja, vėl gamina žaislus, dainuoja, pykstasi ir … vėl gamina žaislus.
       Pasak režisierės, idėja kurti filmą gimė 2009 metų vasarą, kai ji traukiniu važiavo iš Odesos (Ukrainoje) per Baltarusiją atgal į Vilnių. „Kelionė ilga, užmigau. Kai prabudau, traukinys stovėjo, o pro jo langą į mane žiūrėjo dramblys ir krokodilas. Galvojau pasimaišė protas, bet išlipus į peroną pamačiau daug žmonių pardavinėjančių didelius pliušinius žaislus: saulėje nudegę veidai, nuo alkoholio apsiblaususios akys, sintetiniai deformuoti žaislų veidai... Jaučiausi lyg atsidūrusi kovos lauke: pardavėjai puola traukinį, keleivius, mušasi su žaislais tarpusavy,“- sakė L. Lužytė.
       Filmuodami kūrėjai nuolat susidurdavo su sunkumais – juos persekiojo policija, jie turėjo įtikinėti žmones, kad nėra iš KGB ar finansų kontrolės, kad nekuria propagandinio „kaip blogai viskas yra Baltarusijoje“ filmo, slėpti filmuotą medžiagą.
       Režisierė pabrėžia, kad „Igruški“ – tai filmas apie žmones. Žmones, gyvenančius režime, kuriam visiškai nerūpi žmogus. Bet žmonės vis tiek gyvena ir stengiasi būti laimingi. Tai filmas ne tik apie Baltarusijos žmones. Tai filmas ir apie lietuvius, vokiečius, australus – visus žmones, nes visi mes gyvename tam tikruose politiniuose “režimuose”, sistemose, taisyklėse. „Praleidus nemažai laiko Baltarusijoje suvokiau, kad mes ir baltarusiai gyvename vienodose aplinkybėse: gėdą kelianti politika, neišprusę valdžios rėksniai, korupcija, tautą bukinanti televizija, pinigų stygius ir t.t. Bet tai tėra TIK aplinkybės, o mes visi gyvenam savo kasdienius gyvenimus. Kaip lietuviai, taip ir baltarusiai valgo, dainuoja, myli, svajoja, miega, verkia, išgeria, dirba: Žlobine siuva žaislus, Vilniuje eina dirbti į banką,“ – teigia režisierė.

Dalintis

Daugiau naujienų

Powered by mod LCA