"Nepatogus kinas" Šiauliuose

 2013-10-22

 Lapkričio 5-9 dienomis, Šiaulių"Aušros" muziejaus Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74, Šiauliai), svečiuosis Žmogaus teisių kino festivalis "Nepatogus kinas 2013" . Visos peržiūros nemokamos.

 Žmogaus teisių kino festivalis „Nepatogus Kinas“ – tai septintus metus iš eilės vykstantis dokumentinių filmų festivalis, siekiantis kino pagalba pasakoti apie lokalias ir globalias žmogaus teisių problemas plačiam žiūrovų ratui. Tai socialinis – kultūrinis projektas, kurio metu rengiamos nekomercinės dokumentinio kino peržiūros Vilniuje ir kituose Lietuvos miestuose, rodoma įvairi dokumentinių filmų programa, rengiami susitikimai su filmų kūrėjais, organizuojamos diskusijos su žmogaus teisių aktyvistais ir ekspertais. Nepaisant projekto socialinės misijos ir nekomercinio pobūdžio, “Nepatogus Kinas” kartu yra ir vienas lankomiausių kino renginių Lietuvoje.

 „Nepatogus Kinas“ – kol kas vienintelis tokio pobūdžio kino festivalis Baltijos šalyse. Nuo įkūrimo 2007 m. festivalio edukacinėse peržiūrose apsilankė daugiau nei 60 000 žiūrovų. Festivalio organizatoriai siekia dokumentinio kino pagalba plėsti savo žiūrovų akiratį, atkreipti dėmesį į įsisenėjusius ir naujus socialinius iššūkius. „Nepatogus Kinas“ – tai erdvė laisvai minčiai, atviroms diskusijoms apie tai, kas iš tiesų yra svarbu.

 Lapkričio 5 d. / antradienis

18.00 val.festivalio atidarymo filmas „Auksinis ruduo“ („Herbstgold") ir diskusija

Vokietija, Austrija, 2010 m., 95 min.

Režisierius Jan Tenhaven
Filmas originalo kalba su lietuviškais subtitrais.

 Janas Tenhavenas filme „Auksinis ruduo" seka penkių sportininkų pasirengimą Pasaulio veteranų lengvosios atletikos čempionatui. Azartas ir energija veržiasi per kraštus, treniruotėse gerinami asmeniniai rezultatai, šlifuojama šuolio į aukštį ar disko metimo technika, aptarinėjami galimi varžovai. Žinoma, kai esi devyniasdešimt penkerių, kūnas reikalauja vis didesnio gydytojų dėmesio. Tačiau žvelgiant iš šalies neatrodo, kad kas nors galėtų šiuos žmones sustabdyti veržiantis pergalės link. Pergalės prieš laiką ir save. Nors Lietuvoje įprasta, kad pensijos sulaukę žmonės dingsta iš žiniasklaidos dėmesio ir visuomeninio gyvenimo, „Auksinis ruduo" sugriauna seno žmogaus stereotipą ir verčia susimąstyti apie tai, kaip kiekvienas iš mūsų įsivaizduojame savo senatvę.

http://www.nepatoguskinas.lt/2013/movies/auksinis-ruduo/

-----------------------------------

Lapkričio 6 d. / trečiadienis

16.00 val. „Au Pair“

Danija, 2011 m., 58 min.
Režisierės: Nicole N. Horanyi, Heidi Kim Andersen
Filmas originalo kalba su lietuviškais subtitrais.

Trys filipinietės per „Au Pair" programą į Daniją atvyko dėl skirtingų priežasčių. Roselie paliko gimtuosius namus, kad jauniausiajai seseriai užtikrintų galimybę baigti mokslus. Devyniolikmetė Matet siunčiamais pinigais padeda vėžiu sergančiai motinai. Theresos uždirbami pinigai gelbsti skurstančią šeimą ir prisideda prie mažametės dukters ateities. Merginos supranta, kad grįžti į Filipinus nėra prasmės ir laikiną darbą Danijoje reikia pakeisti kažkuo kitu – likti dirbti nelegaliai, išvažiuoti uždarbiauti kitur arba tiesiog susirasti Danijoje turtingą vyrą. Nors „Au Pair" buvo įsteigta kaip kultūrinių mainų priemonė, tačiau iš šio filmo tampa akivaizdu, kad programa tapo pigios darbo jėgos importo ir išnaudojimo sistemos dalimi, kur ryšiai tarp žmonių pirmiausia vertinami pinigais ir nebėra lengva vienareikšmiškai atsakyti, kas yra išnaudotojas, o kas – auka.

http://www.nepatoguskinas.lt/2013/movies/au-pair/

----------------------------------------------------

17.15 val. „Saulės šešėlyje“ („In the Shadow of the Sun")
Jungtinė Karalystė, Tanzanija, 2012 m., 84 min.  
Režisierius Harry Freeland
Filmas originalo kalba su lietuviškais subtitrais. 

Savo išvaizda iš minios išsiskiriantys žmonės dėmesio sulaukia visur. Tačiau jei mažame Lietuvos miestelyje praeinantis juodaodis vis dar traukia nuoširdžios nuostabos ar įtarumo kupinus žvilgsnius, Tanzanijos kaime būti baltuoju – mirtinai pavojinga. Albinizmu sergantys afrikiečiai nuo seno kenčia žiaurią diskriminaciją. Vis dar manoma, kad šviesios odos ir baltų plaukų žmonėse yra įsikūnijęs pats velnias. Kaimo raganiams paskelbus, kad albinosų kūno dalys atneša pasakiškus turtus, įvykdomos žiaurios užsakomosios žmogžudystės. Tokioje aplinkoje filmo herojams – penkiolikmečiui Vedastus ir albinosų teises ginančiam Josephat – tenka kovoti su nepakeliama socialine stigma. Šis sukrečiantis filmas atskleidžia prietarų valdomos visuomenės tamsiausias puses, tačiau taip pat priverčia žavėtis neįtikėtina filmo herojų dvasios stiprybe.

http://www.nepatoguskinas.lt/2013/movies/saules-seselyje/

----------------------------------------------------

19.00 val. „Pasirodymas“ („Parade")
Prancūzija, 2013 m., 72 min.
Režisierius Olivier Meyrou
Filmas originalo kalba su lietuviškais subtitrais.

Pagrindinis filmo herojus – Fabrice – garsios cirko akrobatų trupės žvaigždė. Tačiau artisto karjera nutrūksta patyrus sunkią traumą pasirodymo metu. Jaunas vyras lieka iki juosmens paralyžiuotas visam gyvenimui. Neįsivaizduodamas gyvenimo be cirko, Fabrice nusprendžia sugrįžti į jį kaip nacionalinio cirko mokyklos treneris. Tarp trenerio ir jo mokinių – Alexandre‘o ir Matias‘o – užsimezga ypatingas draugystės ir pasitikėjimo ryšys. Jie nusprendžia sukurti tokį pasirodymą, kuriame galėtų dalyvauti ir Fabrice. Ilgus metus režisieriaus Olivier Meyrou kurtas filmas itin subtiliai atskleidžią sunkią negalią patyrusio žmogaus vidinę dramą, norą kabintis į gyvenimą, ieškoti naujų savęs realizavimo formų. Filme dominuoja ilgi, ramūs kadrai, nuotaiką kuria intymūs herojų pašnekesiai. Akių žvilgsnis ar tylos minutė poilsio metu čia pasako daugiau, nei galėtų pasakyti žodžiai.

-----------------------------------------------------------

Lapkričio 7 d. / ketvirtadienis

16.00 val. „Patiekalas“ („Dish: Woman, Waitressing & The Art Of Service")

Kanada, 2010 m., 70 min.
Režisierė Maya Gallus
Filmas originalo kalba su lietuviškais subtitrais.

Ar pakelės užeigoje omletas skanesnis, jei jį patiekia padavėja nuoga krūtine? Kodėl Japonijoje yra restoranų, kurių klientai su padavėjomis elgiasi lyg šeimininkai su tarnaitėmis? Ir pagaliau, kodėl daugelio pigių barų padavėjomis dirba moterys, o prabangiuose restoranuose paprastai maistą tiekia tik vyrai? Stengdamiesi suprasti šio verslo subtilybes, filmo kūrėjai lankėsi visur – nuo Kanados greito maisto valgyklų iki tik gurmanams skirtų Paryžiaus restoranų. Tačiau ne gardūs patiekalai yra šio filmo pirmame plane. Šiame įžvalgiame režisierės Maya Gallus filme atsiskleidžia sudėtingas socialinių normų, stereotipų ir galios santykiais grįstas restoranų užkulisių gyvenimas, priverčiantis susimąstyti apie lyčių vaidmenis ne tik darbo santykiuose.

http://www.nepatoguskinas.lt/2013/movies/patiekalas/

------------------------------------------------------------

17.30 val. „Duokit mums pinigų“ („Give Us The Money") ir diskusija
Švedija, 2012 m., 58 min.
Režisierius Bosse Lindquist
Filmas originalo kalba su lietuviškais subtitrais. 

      Beveik prieš tris dešimtmečius pop žvaigždės Bono ir Bob'as Geldof'as pradėjo aktyvią kampaniją prieš badą ir skurdą. Sėkmingų viešųjų ryšių, koncertinių turų ir vien savo statuso dėka jiems pavyko skurdo temą padaryti matomą plačiajai visuomenei. Tačiau kiek gero visa tai iš tiesų atnešė? Režisierius Bosse Lindquist kalbina pop žvaigždes, politikos ir ekonomikos garsenybes, dešiniųjų ir kairiųjų aktyvistus bei pateikia tokių kampanijų sėkmes ir nesėkmes. Kodėl Bono ir Bob‘as Geldof‘as kreipiasi į Popiežių ar JAV prezidentą, bet nesikalba su pačiais afrikiečiais? Kiek garsenybės apskritai gali paveikti politinius procesus? Šis įžvalgus ir dinamiškas filmas neieško vienpusiškų atsakymų.

http://www.nepatoguskinas.lt/2013/movies/duokit-mums-pinigu/

--------------------------------------------------------------

19.30 val. „Statom į rėmus“ („Framing the other")
Nyderlandai, 2011 m., 25 min.
Režisieriai: Ilja Kok, Willem Timmers
Filmas originalo kalba su lietuviškais subtitrais.

Kasmet tūkstančiai turistų iš Vakarų atvyksta į Etiopijos pietus pasižiūrėti į atokios Mursi genties moteris: jų apatinėse lūpose įstatytos medinės lėkštutės, spalvoti piešiniai ant nuogo kūno ir keisti apdarai atrodo labai egzotiškai. Išsidažiusių moterų nuotraukos tikrai papuošia kelionės albumą, todėl vakariečiams negaila sumokėti šiek tiek pinigų už „autentiškos" fotografijos galimybę. Tačiau patiems Mursi tai tik nesuprantamas karnavalas. Matydami, kad keisti apdarai labiau traukia turistų akį, jie priversti elgtis taip, kaip niekada anksčiau nesielgdavo. Šiame trumpame filme susikerta praeitis ir dabartis, kultūriniai stereotipai ir žmonių kvailumas. Nors daugelyje vietų komiškas, tačiau tai kartu ir šokiruojantis filmą apie tai, kaip primityvus kultūrinis turizmas griauna vietos gyventojų tradicijas.

http://www.nepatoguskinas.lt/2013/movies/statom-i-remus/

---------------------------------------------------------------

Lapkričio 8 d. / penktadienis

16.00 val. „Nesuskaičiuoti žmonės“ („A People Uncounted")

Kanada, 2012 m. 99 min.
Režisierius Aaron Yeger
Filmas originalo kalba su lietuviškais subtitrais.

Romų istorija Europoje ir Lietuvoje siekia šimtmečius. Per šį laikotarpį jie tapo tautosakos dalimi, romantiškais klajokliais, arkliavagiais, muzikantais ar būrėjais. Tačiau realybėje romų gyvenimas visais laikais buvo pažymėtas socialinės atskirties, nepakantumo, galiausiai – rasizmo ženklais. Šiandien vis dar mažai kam žinoma, kad beveik pusė milijono romų tapo holokausto aukomis nacių konclageriuose Antrojo pasaulinio karo metais. „Nesuskaičiuoti žmonės" pateikia kompleksišką romų tautos istorijos paveikslą, kuriame susilieja kultūros, muzikos ir poezijos pavyzdžiai, holokaustą išgyvenusių žmonių pasakojimai ir skaudžios šių dienų realijos. Europai nesugebant išspręsti savo didžiausios etninės mažumos socialinių problemų, daugeliui europiečių romai ir toliau išlieka tiesiog „čigonai", tie, kurių geriausia vengti.

http://www.nepatoguskinas.lt/2013/movies/nesuskaiciuoti-zmones/

--------------------------------------------------------------

18.00 val. „Nematomi“ („Les Invisibles")
Prancūzija, 2012 m., 110 min.
Režisierius Sébastien Lifshitz
Filmas originalo kalba su lietuviškais subtitrais.

Prancūzų režisieriaus filmas „Nematomi" pasakoja penkiasdešimties metų senumo įvykius, tačiau Lietuvos kontekste išlieka itin aktualus. Visi filmo herojai yra prancūzų gėjų judėjimo pionieriai, žmonės, nusprendę nebeslėpti savo tapatybės tuomet, kai Prancūzija panašėjo į šių dienų Lietuvą, kai lytinė orientacija vis dar buvo laikoma nuodėme, o gėjų eitynės už lygias teises keldavo didžiulį visuomenės pasipriešinimą. Meistriškai plačiu kampu 35 mm juostoje nufilmuotus pašnekovų portretus keičia pietų Prancūzijos peizažai ir gausi archyvinė medžiaga. Tačiau šis filmas nėra tiesiog istorinė dokumentika apie LGBT kovą už lygias teises. Visų pirma, tai jautri istorija apie meilę ir susitaikymą su savimi. Režisierius Sébastien Lifshitz už šį darbą prancūzų Kino akademijos šiemet buvo įvertintas aukščiausiu prizu – Cezario apdovanojimu.

http://www.nepatoguskinas.lt/2013/movies/nematomi/

-------------------------------------------------------------------

Lapkričio 9 d. / šeštadienis

 14.30 val. „Saulės mamos“ („Solar Mamas")

JAV, Danija, Egiptas, 2012 m., 58 min.
Režisierės: Mona Eldaief, Jehane Noujaim
Filmas originalo kalba su lietuviškais subtitrais.

„Basakojų universitetas" – taip vadinasi projektas, kurio metu skurdžių šalių kaimo vietovėse gyvenančios moterys pakviečiamos į Indiją mokytis tam tikrų praktinių įgūdžių. Šis projektas orientuotas į moteris ne veltui – daugiau tikimybės, kad būtent jos, o ne vyrai liks bendruomenėje ir perduos įgytas žinias kitiems. Jordanijos beduinų kaimelio gyventoja Rafea – viena iš 27 moterų, atrinktų į mokymus, kaip namuose įsirengti saulės energijos šaltinį. Tačiau ne išsilavinimo ar įgūdžių stoka bus didžiausia kliūtis jos kelyje. Prieš tampant saulės inžiniere, jai reikės pakeisti beduinų bendruomenę, kurioje moters vieta pirmiausia yra namie, prie puodų. Dėl pagrindinės herojės entuziazmo ir ryžto režisierėms pavyko papasakoti jaudinamą istoriją apie tradicijų kaitą, lyčių lygybę ir, svarbiausia, ryžtą įgyvendinti savo svajones.

http://www.nepatoguskinas.lt/2013/movies/saules-mamos/

-----------------------------------------------------------------------

15.45 val. „Antra klasė“ („Second Class")
Švedija, Lietuva, 2012 m., 61 min.
Režisierės: Marta Dauliūtė, Elisabeth Marjanović Cronvall
Filmas originalo kalba.

Režisierės filmuoja jaunus lietuvius vyrus, dirbančius Švedijoje. Šie nenori filmuotis ir tapti dar vieno gailestį keliančio televizijos reportažo objektais. Darbininkai filmuoja jas: ištuštinamas degtinės butelis, šokiai verandoje – galbūt leis juos filmuoti rytoj. Šis filmas yra nūdienos dokumentas apie socialinę klasę ir pagarbą, darbo ir žmogaus vertę 2012-aisiais. Ieškant medžiagos, tiksliausiai atskleidžiančios darbininkų patirtis, režisierėms pačioms reprezentuojant save filme, ima formuotis politiniai, socialiniai, egzistenciniai ir asmeniniai klausimai. Demonstruodamos filmavimo procesą, jos taip pat iškelia galios santykio tarp kino kūrėjo ir jo objekto klausimą.

 Šiaulių"Aušros" muziejaus informacija

Dalintis

Daugiau naujienų

Powered by mod LCA