Arūno Matelio filmų retrospektyva

2013-12-04

  Gruodžio 5 d. 18 val. knygyne SIELAI bus rodomi tris Arūno Matelio filmai.


Sekmadienis. Evangelija pagal liftininką Albertą
19 min., 2003, 35mm, spalvotas
NOMINUM/Lietuvos Kino Studija/HBF/DFI

Trumpametražinis dokumentinis kino filmas, kurio pagrindinis herojus yra liftininkas. Liftininko darbo esmė ir prasmė gan
paprasta ir aiški - būti lifte ir laukti skambučio, kol kas nors norės juo pasinaudoti. Filmas – tai lyg savotiška “Belaukiant Godo” pjesės dokumentinė versija.

Arūnas Matelis:
"Sekmadienis. Evangelija pagal liftininką Albertą" - tai ta nesuprantama Alberto ramybė ir gebėjimas laukti. Apleistas ligoninės rūsys, pro liftą "praeinantis" maistas, liga, sergančiųjų lankytojai, kartais mirtis ir Albertas, po parą dirbantis šiame "pragare". O gal ne "pragare", gal iš tiesų jis, kaip šventas Petras, gali kažkam atverti duris, "užkelti" juos link Rojaus vartų? Aišku, kad daugelis iš mūsų išprotėtume nuo šio fiziškai jaučiamo laukimo, bet Albertas žino kažką daugiau ir tai jam netrukdo džiaugtis. Net priešingai. Man kažkodėl patinka apleistos sienos žymiai labiau, nei spindintys dangoraižių stiklai..."
-------------------------------------------------------------
Iš dar nebaigtų Jeruzalės pasakų
(35 mm, j/b, 26 min., 1996)

Filmas - esė. Kaimas apsemtas pavasarinio potvynio. Velykų išvakarės. Kaimo žmonės renkasi keistam senoviniam ritualui - budėti bažnyčioje prie nukryžiuotojo skulptūros iki aušros. Tačiau ramybę drumsčia persirengėlai/kaimiečiai, kurie vis bando pavogti nukryžiuotąjį, ir šalia esančios gamyklos ritmas, kuris labai primena kosminių raketų aikštelę.

Filmas paremtas sena pagoniška tradicija, išsaugota vieninteliame kaimelyje. Tradicija siekia magiškus liaudies teatro laikus.Tradicija saugoti Dievo statulą Velykų naktį susimaišė su pagoniškais ir krikščioniškai ritualais. Velykų naktį bažnyčioje susirenka persirengę veikėjai: „kariai“ ir „vagys“. „Kariai“ žūt būt stengaisi išsaugoti Dievo statulą, o „vagys“ – ją pavogti.

Rodyta festivaliuose: Rotterdam (Premjera), Oberhausen, Bornholm, Berlin “Europe XXI“, Cinema du reel (France), San Paulo, Parnu, Tokyo "Images Forum", Trieste ir kt.

Specialus prizas Bornholm filmų festivalyje

Filmas buvo įtrauktas į „poetinės dokumentikos“ istorijos programą Europos kino kolegijoje, Danijoje.
-------------------------------------------------------------
Dešimt minučių prieš Ikaro skrydį
(35mm, spalvotas, 10 min., 1991)
Lietuvos Kino Studija/Nominum

Filmas apie Vilniaus senamiesčio rajoną - Užupį.Juostoje užfiksuota griūvančio rajono atmosfera nuteikia laukti kažko naujo. Galbūt naujojo Ikaro skrydžio. Pirmasis Arūno Matelio filmas „Dešimt minučių prieš Ikaro skrydį“ kino kritikų buvo įvardintas kaip naujosios kartos kino manifestas ir laimėjo prizus Oberhauzeno, Bornholmo, Piarnu festivaliuose bei apkeliavo dešimtis kitų.

Apdovanotas:
37th Oberhausen International Film Festival / Pagrindinis prizas
Bornholm International Film & TV festival / 3-iasis prizas
Parnu International Film Festival / Specialusis prizas
2005 m. European Coordination of Film Festivals (ECFF) sudarė ryškiausių Rytų Europos filmų, sukurtų per pastaruosius 15 metų, šešetuką. Į jį įtrauktas ir 1991 m. sukurtas A. Matelio filmas „Dešimt Minučių Prieš Ikaro Skrydį“.
Po šio įvertinimo filmas tarsi prisikėlė antram gyvenimui – jis jau pasiekė legendinio Kanų festivalio žiūrovus bei yra be paliovos rodomas garbingiausiuose trumpo metražo filmų festivaliuose Europoje.

Rodytas:
Kino antologijos archyve, New York‘e (Premjera)
Locarno Film Festival, Italija
Film Festival “Mediawave”, Vengrija
International Documentary Film Festival “Dokument Art”
International Documentary Film Festival “Cinema du Reel”
Cannes Film Festival, „International Critics‘ Week“
International Film Festival „Festroia“, Portugalija
Brussels Festival of European Film, Belgija
International Short Film Festival Drama, Graikija
Upsala Short Film Festival, Švedija
Brest European Short Film Festival, Prancūzija
Film Festival Cottbus, Vokietija
Festival Internatoinal de Cinema d‘Aix-en-Provence et du Pays d‘Aic, Prancūzija
Festival du film de Vendome, Prancūzija
Clermont-Ferrand short film festival, Prancūzija
International Short film festival Lille, Prancūzija

Dalintis

Daugiau naujienų

Powered by mod LCA